اشتباهات رایج در خیاطی

انواع اشتباهات رایج خیاطی

خیاطی نیز مانند دیگر کارها نیازمند دقت و مهارت است و اگر کمی سهل انگاری کنیم دچار اشتباهات رایج خیاطی می شویم، اشتباهاتی که گاها غیر قابل بازگشت هستند. ولی اگر به ریزه کاری ها مسلط باشیم، با رعایت آن ها می توانیم از اتفاق افتادن اشتباهات رایج در خیاطی جلوگیری کنیم.
آموزش دوخت و خیاطی از چند مرحله تشکیل شده است که هر کدام از آن ها بسیار مهم بوده و نقص در هرکدام باعث بهم ریختگی سایر مراحل می شود. حال اگر در اثر بی دقتی در جایی با مشکل روبرو شدیم باید از این اشتباه درس بگیریم، هر چه تکرار و تمرین زیاد باشد مهارت ما افزایش یافته و درصد خطا به حد اقل می رسد.

در ادامه با آکادمی طراحی دوخت و لباس پروفسور کریم فیضی همراه باشید.

اشتباهات رایج در خیاطی

اشتباهات رایج در خیاطی 

خیاطی از آن دسته حرفه هاست که تا انجام نشود رفع ابهام نمی شود ومشکلات در دوخت مشخص نمی شود. پس نگران نباشید با داشتن اطلاعات درباره ی خطاهای احتمالی درخیاطی به آسانی خیاطی کنید و حرفه ای شوید چرا که همه ی افراد حرفه ای در این زمینه با کار کردن بسیار زیاد و تلاش فراوان توانستند اشتباه در خیاطی را به صفر برسانند.
خیاطی چندین مرحله دارد که در هرکدام ممکن است اشتباهاتی رخ دهد، در اینجا به چند مورد از اشتباهات رایج خیاطی اشاره می کنیم.

اندازه گیری

اندازه گیری درست اولین قدم در حرفه ای شدن است، بسیار مهم است که درست و دقیق اندازه گیری شود، اشتباه رایج خیاطی در این بخش این است که شما اندازه ها رابه اشتباه کوچک گرفته باشید در این صورت تا حدودی قابل جبران است، ولی اگر خیلی اندازه ها دقیق نباشد به مشکل جدی برمی خورید چرا که اگر کار به مرحله پرو برسد و لباس تنگ باشد دیگر قابل جبران نیست.

اشتباه خیاطی در اندازه گیری

الگوی دقیق

این روزها همه به دنبال الگوی دقیق هستند چرا که الگوی دقیق و بی نقص پیدا نمی شود، یک اشتباه رایج خیاطی این است که بعضی ها فکر می کنند افراد حرفه ای بدون الگو کار می کنند ولی این فکر اشتباه است، چراکه استادان اهل فن می دانند که این مرحله چقدر مهم است، بنابراین سعی دارند الگویی را به ما ارایه دهند که کامل و بی نقص باشد.

اشتباه رایج خیاطی در الگو کشی

انتخاب پارچه

این اشتباه خیاطی را نادیده نگیرید چرا که امکان دارد تمام زحمات شما هدر رود و اگر پارچه به اشتباه انتخاب شود، یعنی پارچه با مدلی که انتخاب شده هماهنگی نداشته باشد اصلا طراحی و دوخت تمیز لباس اصلا به چشم نمی آید.

اشتباه خیاطی دیگر عدم تشخیص راه و بیراه پارچه است، اگر به درستی الگوها روی راه پارچه قرار نگیرد لباس روی تن آویزان می شود و ایست خوبی نخواهد داشت. علاوه بر این به آب رفت پارچه هم حواستان باشد پارچه هایی که امکان آب رفتنشان است موقع خرید چند سانت بیشتر بگیرید.
وبرخی از پارچه های کرپ که قبل از برش حتما باید اتو کشی شود به این دلیل که هنگام دوخت پارچه جمع می شود.

اشتباه خیاطی رایج در انتخاب پارچه

برش

سهل انگاری در برش از آن دسته اشتباهات است که غیر قابل جبران است. در قسمت جای دوخت ها خیلی باید دقت کرد، که جای دوخت برای همه قسمت ها باید لحاظ شود و برای همه قسمت ها به یک اندازه باشد.
اشتباه رایج خیاطی این است که الگو ها به راه پارچه قرار نگرفته باشند و پس از برش متوجه این موضوع شویم. در برش پارچه های راه راه و حاشیه دار دقت کنید که طرح اصلی پارچه حفظ شود.

دوخت

در این مرحله همه به فکر تمیز دوزی هستند، پس مواظب باشید اولین اشتباه رایج خیاطی اتفاق نیفتد. حتما چند بار کشش نخ رو و زیر چرخ را کنترل کنید، حتما از سوزن مناسب پارچه تان استفاده کنید، سوزن ظریف در اثر برخورد با پارچه ضخیم می شکند، جای دکمه بسیار مهم است، پس از تنظیم بودن قسمت جا دکمه مطمئن شوید.

اشتباه رایج دیگر روغن کاری چرح حین کار است،زمانی روغن کاری کنید که قرار نیست سفارش مشتری را انجام بدهید.چون امکان دارد روغن از قسمت سوزن سرازیر شده و لباس را کثیف کند.در این قسمت باید به داخل کار هم دقت کنید و با کمک چرخ سردوز اضافات پارچه را آرایش دهید.

اشتباه رایج در دوخت

لایی کشی

این مرحله به زیبا ماندن لباس در تن کمک می کند. اما اشتباه رایج خیاطی در این مرحله چسباندن لایی به پارچه است.
اگر لایی به پارچه خوب نچسبد پس از شست وشو از پارچه جدا شده و نمای بدی به لباس می دهد.

آستری کشی

بعضی از پارچه ها یا لباس ها نیاز به آستر کشی دارند این مهم است که آستری کشی چگونه انجام شود اگر می خواهید دراین مرحله دچار اشتباه خیاطی نشوید آستری را دقیقا اندازه رویه بزنید.

اتوکشی

بعضی از ایرادات دوخت در مرحله اتو کشی برطرف می شود، ولی اگر درست انجام نشود نه تنها ایرادات دوخت را برطرف نمی کند بلکه ما را با اشتباهات رایج در خیاطی روبرو می کند، یکی ازاین اشتباهات جای اتو روی لباس است، بارها و بارها لباس هایی را دیده اید که روی درز هایش رد اتو باقی مانده است.

اشتباه رایچ خیاطی در اتو کشی

در این صورت حتما اتو کشی را از پشت کارانجام دهید واگر خواستید این اشتباه خیاطی را رفع کنید روی لباس یک پارچه بیندازید و اتو کشی را انجام دهید. اشتباه رایج خیاطی در این مرحله کشیدن اتو روی پارچه است، پس ازتنظیم کردن درجه حرار ت متناسب با نوع پارچه اتو را روی درزها نکشید، اتو را روی درز گذاشته و بردارید و سپس اتو سرد را بگذارید تا پرس شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا