انواع مدل یقه ی لباس

مدل های یقه لباس و کاربرد آنها

یقه بخشی از پیراهن، لباس، کت یا بلوز است که دور گردن بسته یا قاب می گیرد. یقه ها جز لاینفک لباس هستند با این حال انواعی از یقه ها ی لباس نیز وجود دارد که می توان آنها را از لباس جدا کرد. انواع یقه لباس با مدل های مختلف وجود دارد که استایل خاصی را به لباس می دهند. در این مطلب قصد داریم به معرفی انواع مدل یقه لباس بپردازیم.

با آکادمی پروفسور کریم فیضی همراه باشید.

مدل های مختلف یقه ها لباس

مدل یقه لباس بیشترین نقش را در زیباسازی لباس دارد، از این رو یقه های زیادی طراحی شده اند که مدل لباس ها را تحت تاثیر قرارمی دهند، به طور کلی چند دسته یقه داریم که با تغییرات روی آن ها یقه های جدیدی طراحی می شود .

انواع یقه های صاف و مسطح

یقه صاف یقه هایی هستند که بدون اضافه کردن پارچه به لباس بدست می آیند یعنی از برش خود الگو درست می شوند، یا به عبارت دیگر خود تنه در قسمت گردن برش خورده و طراحی می شود.

یقه های برگرد

یقه هایی هستند بسیار پر کاربرد که برای یقه های کت، مانتو استفاده می شود. این مدل یقه ها با اضافه کردن پارچه به تنه لباس بدست می آید ضمن آنکه ظاهر رسمی تر به لباس می دهد.

یقه ایستاده

یقه های ایستاده نیز مانند یقه های برگرد با اضافه کردن پارچه روی تنه بدست می آید با این تفاوت که این مدل یقه روی گردن پیاده می شود، ولی یقه های برگرد در قسمت جلو لباس وروی سینه طراحی می شوند.

یقه های دراپه

یقه های دراپه از ایجاد فضا روی الگو و پارچه به دست می آیند عموما برای دوخت این مدل یقه ها به پارچه های ریزش دار نیازمندیم.

انواع مدل های یقه صاف و مسطح

یقه گرد: یقه انحنا دار است.وتا قسمت سرشانه می تواند ادامه داشته باشد.مناسب کت، پالتو، مانتوو بلوز است.،صورت را پرتر نشان می دهد، بنابراین بهتر است افراد لاغر از این مدل یقه لباس استفاده نکنند.

یقه گرد
یقه هفت: یکی از زیباترین مدل های یقه است، مناسب افرادی که بالاتنه چاق دارند، مدل یقه هفتی بالاتنه را کشیده تر نشان می دهد.

 

مدل یقه لباس هفتی

یقه خشتی یا آجری: مانند یقه گرد است با این تفاوت که یقه گرد دارای انحنا های گرد است ولی یقه خشتی مانند مستطیل از زوایا تشکیل شده است و برای صورت های پهن مناسب تر است .

یقه خشتی

انواع یقه های برگرد

 

یقه آرشال: مدل یقه آرشال بسیار پر طرفدار است،بدیل این که بالاتنه را کشیده تر نشان می دهد. بنابراین مناسب کسانی است که در بالاتنه پر هستند. یقه ارشال هم سرخود است وهم روی یقه هفت پیاده می شود، این مدل یقه مناسب کت ،پالتو ،مانتو است.
مدل یقه انگلیسی: مانند یقه آرشال یقه برگرد است.البته مدل های پهن و باریک دارد،همان گونه که گفتیم مدل های پهن برای کسانی که بالاتنه کوچک دارند.و مدل های باریک برای کسانی که می خواهند لاغرتر به نظر برسند.

مدل یقه لباس انگلیسی

یقه بلیزر: این مدل یقه با پارچه های ضخیم دوخته شود به راحتی زیبایی خود رابه نمایش می گذارد، به اندا م کشیدگی می دهد و مناسب کت و پالتو است.

یقه آمریکایی: یقه امریکایی مانند دویقه قبل مناسب کت، پالتو و مانتواست. از اضافه کردن پارچه به تنه به دست می آید تقریبا پهن است وبالاتنه را چاق نشان می دهد، پس گزینه ی خوبی برای لاغر اندام ها می باشد.

یقه های ایستاده: یقه چینی نوعی یقه است که در قسمت دورگردن اضافه می شود وگردن را می پوشانند. چون در گذشته ما موران عالی رتبه چینی از این یقه استفاده می کردند به این اسم معروف است. این نوع مدل یقه تقریبا برای همه افراد مناسب است،ولی برای افراد با گردن کوتاه این مدل باید اندازه گیری شود.

مدل یقه لباس ایستاده

یقه اسکی: این مدل یقه بیشتر برای فصل سرما استفاده می شود، و به طور معمول از مدل های پهن و کوتاه تشکیل می شود. این مدل برای کسانی که گردن کوتاه دارند مناسب نیست ولی برای کسانی که گردن کشیده ای دارند بسیار مناسب است.

مدل یقه لباس یقه اسکی

یقه ب ب: این مدل یقه به صورت برگرد به سمت پایین است و دو درز یکی در قسمت خط مرکزی جلو و دیگری در قسمت خط مرکزی پشت، مناسب افرا دی که صورت کشیده دارند تا صورت آن هارا کمی گرد تر نشان دهد. مناسب یقه بلوز، مانتو و پالتو است.
یقه مردانه یا یقه شومیزی: به صورت یک تکه و دو تکه بدست می آید. هم آقایان این مدل یقه را استفاده می کنند و هم خانم ها ضمن آنکه این مدل یقه مناسب افراد با گردن چاق و کوتاه نیست.

مدل یقه لباس مردانه

یقه ملوانی: برای اولین بار این مدل یقه طراحی شد برای ملوانان ولی بعدها راه پیدا کرد به دنیای مد و پوشاک.مانند یقه ب ب برگرد به سمت پایین است.ولی خیلی پهن تر از ان است. سرشانه ها را پهن تر می کند پس مناسب کسانی است که سرشانه های کوچک و ظریف دارند.

مدل یقه لباس ملوانی

یقه دراپه: بهتر است برای دوخت این یقه پارچه لخت باشد تا دراپه ها زیبا دیده شود بدلیل افزایش حجم پارچه در بالاتنه برای کسانی مناسب است که سینه های کوچک دارند، تا تناسب بین بالاتنه و پایین برقرار شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا