بهترین متد خیاطی کدام است؟

بهترین متد خیاطی کدام است؟

هر زمان که به یادگیری خیاطی فکر می‌کنیم، اولین موضوعی که ذهن ما را درگیر می‌کند، متد آموزش خیاطی است؛ اینکه بهترین متد خیاطی کدام است؟ گرلاوین بهتر است یا مولر یا متریک،و یا اینکه کدام متد نتیجه ی بهتری در پایان کار ارائه میدهد. می توان گفت متدی که  ایرادات اندام را بپوشاند، همخوانی و تناسب با اندام داشته باشد و زیبایی اندام را دو چندان کند، بهترین متد خیاطی است . 

به طورکلی برای یادگیری خیاطی متدها و روش های متعددی وجود دارد. اما اینکه کدام متد بهتر است و برای شما کارایی بیشتری دارد، با تجربه به دست می آید. این موضوع را نیز در نظر داشته باشید مهم ترین نتیجۀ یک متد خیاطی، حاصل و نتیجه ی پایانی متد به کار گرفته شده است.  لباسی که با منحنی های بدن مطابقت داشته باشد و در عین زیبایی، راحت باشد.

بهترین متد خیاطی از دیدگاه خیاط ها

 

بعضی از افراد که وارد دنیای خیاطی و دوخت و دوز شده اند معتقدند بهترین متد خیاطی، روشی است که استفاده از آن خیلی زمان بر نباشد. یعنی بتوان لباس مورد نظر را در زمانی کوتاه دوخت. البته ناگفته نماند در این صورت بخش الگو کشی حذف می‌شود و ادامه کار به روال عادی پیش می‌رود.

افراد دیگر که در این حوزه فعالیت دارند، تاحدودی با این نظر مخالفند و معتقدند الگو کشی مهم‌ترین قسمت خیاطی است. یعنی هر چه الگو کشی دقیق تر باشد، وقت کمتری برای برش و دوخت لازم می شود و لباس زیباتر خواهد شد.

البته به این نکته باید توجه کردکه هدف ما از یادگیری خیاطی چیست؟ اینکه می‌خواهید فقط برای خود لباس بدوزید یا برای دیگران؟ آیا کارتان به صورت شخصی دوزی است یا می خواهد به تولید انبوه برسد؟ توجه به تمام این نکات، خود تعیین می کند که در هر زمینه، بهترین متد خیاطی کدام است؟

خیاط های سراسر دنیا با انواع متدهای خیاطی آشنا هستند و با آن‌ها کار می کنند. بعضی نیز مانند آکادمی کریم فیضی، متد ویژۀ خودشان را دارند. آنچه که ازهمه مهم تراست، نتیجه کار و رضایت فردی است که لباس را برتن می کند. با ما همراه شوید تا به این مهم دست پیدا کنید.

گرلاوین بهتر است یا مولر؟

 

بارها و بارها نام متد گرلاوین و متد مولر را شنیده‌ایم. متدهایی که نزدیک به 100 سال است که وارد ایران شده اند و در بسیاری از مزون ها، آموزشگاه ها و حتی دانشگاه ها مورد استفاده قرار گرفته اند . اما به راستی گرلاوین بهتر است یا مولر؟ دراین بخش به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

هر یک از روش های خیاطی، دارای معایب و مزایای خاص خود هستند. متد گرلاوین مخصوص انگلیسی هاست و متناسب با بدن آن ها ابداع شده است. دارای اندازه گیری ها و محاسبات است. حتی بعضی وقت ها باید ازماشین حساب کمک گرفت. با اینکه اندازه گیری های متعددی دارد ولی پرو لباس لازم است. به همین دلیل کار کمی سخت می شود. مخصوصاً برای هنرجویانی که به تازگی وارد این حوزه شده اند. با این حال، هنوز هم بسیاری از آموزشگاه ها متد گرلاوین را بهترین گزینه آموزش برای مبتدیان می دانند وخیاطی را با این روش به آن‌ها یاد می دهند.

 

در ابتدای کار، اندازه گیری، محاسبه و الگو کشی کمی برای هنرجویان سخت و زمان بر است. ولی به مرور زمان، تسلط کافی روی الگو کشی ایجاد می شود و زمان کمتری به آن اختصاص داده خواهد شد. پس از دوخت و پرو، متد گرلاوین لباسی را ارائه میدهد که قابل قبول است و می توان برای انواع مانتوها، شومیزها استفاده کرد. ولی اگر لباسی را بخواهید که دقیقا مطابق بدنتان باشد و به اصطلاح لباس فیت تن باشد به فکر این نباشید که گرلاوین بهتر است یا مولر! باید به سراغ متد دیگری بروید تا در این امر به شما کمک کند.

 

متد مولر  یک سبک خیاطی آلمانی است و به دلیل تشابه نژاد آلمانی و ایرانی، طرفداران بسیاری دارد و مدت زمان زیادی است که در ایران مورد استفاده قرار می گیرد. درگذشته، ایرانی ها اندام نرمالی داشتند و متد مولر بسیار مناسب و کاربردی تر به نظر می رسید. با گذشت زمان و چاقی و ایرادات اندامی، متد مولر کاربرد کمتری پیدا کرد. البته خیاطانی که متد مولر را مناسب می‌دانستند، با تغییراتی که در آن ایجاد کردند، توانستند تاحدی رفع اشکال کرده و لباس های زیبایی بدوزند.

مولر دارای محاسبات با جزئیات ریز است که برای مبتدیان کمی پیچیده و دشوار بوده، البته اگر فردی کمی با قسمت الگو کشی آشنایی داشته باشد سریع تر یادگرفته و مسلط می‌شود. ناگفته نماند این افراد با اندازه‌هایی که با فرمول‌ها و تقسیمات بدست می‌آید مشکل دارند. زیرا اندازه‌های اصلی مثل دور سینه، دور کمر و دور باسن، مستقیماً  از روی فرد گرفته می‌شود. زمانی که مولر  این متد را طراحی کرد تحول عظیمی در صنعت مد و پوشاک ایجاد کرد.

 

متدی که کار را برای دوخت شخصی دوزی آسان کرده بود مورد استقبال خیلی ها قرار گرفت. امروزه خیلی از خیاط ها متد شخصی خود را دارند و اعتقاد دارند هرکسی روش کار خودش را دارد. آنچه که بسیار مهم است، نتیجه کار است. یعنی زیبایی، راحتی و رضایت کامل شخصی که لباس دوخته شده را می‌پوشد.

مولر بهتر است یامتریک؟

 

 متد متریک روشی بر پایه اندازه های مشخص است و با سایز بندی سرو کار دارد ،یعنی پس از پیدا کردن تمام اندازه های فرد از روی جدول سایز بندی الگو کشی آغاز می‌شود. از انجایی که اندام همه افراد یکسان و همانند نیست، امکان دارد در قسمت هایی از لباس دچار مشکل شود و لباس تن خور زیبایی نداشته باشد. عکس این حالت نیز وجود دارد. اگر فرد اندامی داشته باشد که با اندازه‌های جدول سایزبندی مطابقت داشته باشد، پس از الگو کشی، برش و دوخت، لباسی زیبا با تن خور عالی تولید می شود.

امروزه خیاطی های آنلاین از این روش استفاده می کنند. پس از پرسیدن سایز شما، لباس را می‌دوزند وبرایتان ارسال می‌کنند. در این میان افرادی هستند که متد متریک را بر متد مولر و متد گرلاوین ترجیح می‌دهند. چون نه پیچیدگی مولر را دارد و نه محاسبه و فرمول های گرلاوین.

با این حال، در نظر داشته باشید برای افرادی مناسب است که اندامی طبق جدول سایز بندی داشته باشد. در مورد اندام هایی که پایین‌تنه با بالا‌تنه متناسب نیست (فردی با دور باسن مناسب اما سینه های بزرگ) متد متریک جوابگو نیست. اگر برای چنین افرادی طبق این روش لباس دوخته شود، لباس در قسمت سینه تنگ خواهد شد.

به طور کلی با در نظر گرفتن تمام این مسائل، اگر بخواهیم به شما بگوییم بهترین متد خیاطی کدام است؟ باید بگوییم بهترین متد آن است که لباسی را به ما ارائه کند که هم‌خوانی مناسبی با اندام ما داشته باشد، ایرادات اندام ما را بپوشاند و زیبایی اندام را دو چندان کند.

اگر تصمیم دارید حرفه خیاطی را دنبال کنید و تمایل به یادگیری خیاطی دارید از افراد با تجربه کمک بگیرید. برای آشنایی با جدیدترین متدهای خیاطی و یادگیری سبک جدید و خاص خیاطی سری هم به آکادمی مد و لباس کریم فیضی بزنید.

 

امیدوارم از مطالعه این مطلب لذت برده باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا