آموزش خیاطی و دوخت

دوره ی آموزش دوخت و خیاطی

نیاز و علاقه انسان ها به لباس باعث شده است، که دائما به دنبال آموزش دوخت و خیاطی باشند و باایجاد تنوع در این زمینه گستردگی زیادی ایجاد کنند، این تنوع شامل انواع مدل ها، تزیینات وحتی اکسسوری ها شده است.

حتما برای شما هم اتفاق افتاده است، لباسی را بپسندید ولی حین پرو متوجه شوید با اندام شما مطابقت ندارد، بعد از این موضوع شما به فکر آموزش دوخت و خیاطی می افتید، یا برای بعضی از شما اتفاق افتاده است، پس از سپری کردن زمان طولانی لباس مورد علاقه خود را پیدا نکرده باشید، شما هم به فکر افتادید تا دست به کار شوید و دوخت و دوز کنید، با یاد گیری خیاطی به راحتی می توانید خود را از خرید بی نیاز کنید، این امر باعث می شود تا حد زیادی پول صرفه جویی شود. ومهم تر اینکه باعث می شود شما از کار مثبتی که انجام می دهید احساس رضایت و خوشنودی داشته باشید.

پس به دنبال مکانی برای یاد گیری خیاطی باشید تا بتوانید مهارت های لازم برای دوخت و دوز حرفه ی را بدست آورید. در ادامه قصد داریم به بررسی تمام جوانب آموزش دوخت و خیاطی بپردازیم.

با آکادمی پروفسور کریم فیضی همراه باشید.

دوره ی آموزشی خیاطی و دوخت

مهارت هایی که در خیاطی باید یاد گرفته شود

مهارت هایی که شما باید در پایان هردوره آموزش دوخت کسب کنید شامل انتخاب مدل مناسب با ویژگی های فرد ،اندازه گیری، الگو کشی و برش و دوخت است که در مورد هر کدام جداگانه صحبت خواهیم کرد.

برای بدست آوردن این مهارت ها شما با داشتن علاقه به طراحی و خلاقیت و با انتخاب یک متد آموزشی و گذراندن دوره آموزشی به طور حرفه ای مهارت دوخت و خیاطی را فرا میگیرید.

اندازه گیری

شما در این بخش از آموزش یاد می گیرید چگونه اندازه های مورد نیاز برای دوخت لباس را روی فرد بگیرید. یکی از مهم ترین قسمتهای دوخت هر لباس اندازه گیری می باشد چنان که اندازه گیری به درستی انجام پذیرد در نهایت لباسی خواهیم داشت که با بدن مطابقت زیادی خواهد داشت. اندازه گیری حرفه ای از جمله اساسی ترین مرحله ی آموزش خیاطی می باشد.

اندازه گیری در آموزش خیاطی

الگوکشی

بعداز اندازه گیری مرحله الگو کشی است، الگو کشی یعنی پیاده کردن اندازه های شخص روی کاغذ الگو و بعد کشیدن خطوط افقی و عمودی مشخص کردن جای پنس ها روی الگو، بعداز کامل شدن الگو مادربه سراغ مدل سازی می رویم، ومدلی که در ذهن داریم روی الگو پیاده سازی می کنیم.

 

الگو کشی در آموزش خیاطی

برش

حالا بعداز الگو کشی باید الگو را روی پارچه قرار دهیم و برش بزنیم، فراموش نکنید جای دوخت جای ساسون ها وقسمت هایی که در دوخت باید کنار هم باشند را علامت بزنید تا الگو بهم نریزد ،سعی کنید تمام قسمت ها ی لباس مثل یقه و سجاف همزمان علامت گذاری شده و برش بخورد و برش بعضی از قسمت ها را به بعد موکول نکنید. حتی می توانید لایی چسب ها را نیز برش زده و بچسبانید.

برش در آموزش دوخت و خیاطی

دوخت

مرحله ای حساس که با کمک چرخ انجام می شود پس باید تنظیم باشد تا حین کار مشکلی پیش نیاید قسمت نخ زیر و رو تنظیم باشد،سوزن سالم باشد و متناسب با پارچه انتخاب شود.درجه ریز و درشتی چرخ را بتوانید تنظیم کنید.

باید دقت داشته باشید تمیز بودن داخل لباس هم مهم است، پس سعی کنید از سردوز استفاده کنید نخ های اضافی کار را بچینید و اگر جای دوخت همه قسمت ها به یک اندازه باشد داخل لباس زیبا تر هم می شود، حتی می توانید با یک آستری داخل لباس را بپوشانید، البته لازم به ذکر است آستری کشی نیز مهارتی است که در آموزش دوخت و خیاطی باید یاد بگیرید.

دوخت در اموزش خیاطی

اتوکشی

مرحله آخراتو کشی است، بعضی از نواقص دوخت در این مرحله از بین می رود به شرطی که شما به درستی نحوه اتو کردن را یاد گرفته باشید . با جنس پارچه ها آشنا شده باشید تا در گام نخست درجه حرارت اتو را با آن تنظیم کنید تا به پارچه آسیبی نرسد.

اتو کشی در آموزش خیاطی

در نظر داشته باشید مهارت های بالا مراحل خیاطی هستند و داشتن دقت و حساسیت زیاد در هر مرحله شما رو از اشتباهات رایج خیاطی دور نگه می دارد، فقط کافیست تمامی مراحل را با نهایت شکیبایی به انجام برسانید.

انواع روش های خیاطی

 

در آموزش دوخت و خیاطی انواع متد های خیاطی وجود دارد که با انتخاب یکی از این متد آموزشی می توانید فرایند یادگیری خود را تکمیل نمایید. هر یک از این متدهای خیاطی دستور العمل و روش کار خود را دارند که با بهره گیری از آنها می توانید به یک خیاط کاربلد تبدیل شوید.

متد مولر

متد مولرمتدی آلمانی است، با محاسبات ریزو درشت فراوان ولی با تن خور مناسب ،حدود 140 سال است که وارد ایران شده است.و طرفداران خاص خود را دارد هنوز هم در بیشتر دانشگاه ها و اموزشگاه ها متد مولر آموزش داده می شود.

متد متریک

متد متریک متدی است که از جدول سایز بندی پیروی می کند و دارای ریزه کاری های فراوان همراه با محاسبات دقیق می باشد. یعنی شما به طور مثال با سایز های 38 40الگو کشی می کنید و بعد طراحی مدل مورد نظر خود را انجام می دهید و می دوزید .

متد گرلاوین

این متد نیز تا حدودی فرمول و محاسبه دارد ولی نه به اندازه متد مولر،ضمن آنکه متد گرلاوین نیازمند اندازه گیری دقیق قسمت های دور گردن، دور باسن، کارور و غیره می باشد. این متد برای لباس های روزمره و مانتو متد خوبی محسوب می شود.

متد بدون الگو

در این متد الگو کشی وجود ندارد و زمان صرفه جویی می شود و الگو مستقیم روی پارچه برش می خورد.به همین دلیل امکان مانور روی مدل کم است،ودر صورت خطا پارچه شما از بین می رود.حال اینکه در صورت الگو کشی روی کاغذ اگر اشتباهی رخ بدهدفقط کاغذ الگو از بین می رود.

آموزش دوخت و خیاطی

شرایط لازم برای یاد گیری خیاطی

 داشتن برخی خصوصیات برای شروع آموزش دوخت و خیاطی موفق ضروری است بدین صورت که داشتن علاقه به هنر خیاطی، قدرت تجسم بالا، انعطاف پذیری و خلاقیت، صبر و حوصله از جمله عوامل موثر در آموزش خیاطی می باشد.

علاقه به طراحی ومد

شرط موفقیت در هر کاری در درجه اول علاقه است، در آموزش دوخت و خیاطی داشتن علاقه به طراحی و مد ضروری است، خیاطی رابطه مستقیمی با طراحی دارد یعنی شما باید بتوانید مدل مورد نظر را روی الگو پیاده کنید.

خلاقیت

یک طراح لباس ویا کسی که می خواهد در زمینه دوخت لباس فعالیت کند باید خلاقیت داشته باشد و بتواند مدل های بسیاری با تنوع زیاد طراحی کند.این خلاقیت باید از مدل ها نیز فراتر برود و در حوزه رنگ ها ترکیب پارچه ها و حتی هماهنگ کردن اکسسوری ها پیش برود.

تجسم مدل ها

این توانایی به شما کمک می کند بعد از تجسم مدل در ذهن بتوانید آن را روی کاغذ پیاده کنید و اینکه با دیدن پارچه ای بتوانید در ذهن برای آن مدلی انتخاب کنید و یا برعکس مدل لباس به شما داده می شود شما باید به بهترین شکل برای آن پارچه انتخاب کنید. علاوه بر این یک خیاط باید توانایی تجسم یک مدل و تناسب آن با اندام شخص را داشته باشد .

آموزش دوخت و خیاطی

مدت زمان یاد گیری خیاطی

مدت زمان یاد گیری بسته به شرایط یادگیری هنرجو دارد ،بعضی از افراد هستند که سرعت یاد گیری بالایی دارند به همین دلیل این افراد مدت زمان کمی صرف یاد گیری می کنند ،از طرفی بعضی از افراد هم هستند که نیاز به تکرار و تمرین بیشتری دارند، ولی درخیاطی نیز مانند بسیاری از کارها با تمرین زیاد شما به مهارت زیادی دست پیدا می کنید و با گذشت زمان بسیاری از ترفندهای راحت خیاطی را کسب می کنید.
مدت زمان آموزش و دوخت اهمیت ندارد آنچه بسیار مهم می باشد کسب تجربه و به روزرسانی تکنیک های خیاطی می باشد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا