متد خیاطی مولر و مولر تجاری چیست و چه مزیتی دارد؟

متد خیاطی مولر و مولر تجاری چیست و چه مزیتی دارد؟

نام متد مولر برگرفته از شخص ابداع کننده آن یعنی میشل مولر می باشد. زمانی که میشل پسر بچه ای کم سن وسال بود، هنگام بازگشت از مدرسه به خانه زمین می خورد و زانوی شلوارش پاره می شود. او به زیبایی و ظرافت شلوارش را رفو می کند، طوری که بسیار زیبا دیده می شود دوستانش نیز از او تقاضا می کنند تا برای آن ها هم این کار را انجام بدهد. میشل به مرور  به کار خیاطی و دوخت و دوز علاقه مند می شود.

 

آن قدر در این حرفه پیش می‌رود که بعد از مدتی سبک مولر را ابداع می کند. متد مولر سبک نسبتا پیچیده ای است که نیاز به الگو کشی دقیق و پیچیده دارد که مستلزم صرف مدت زمان زیادی می شود ولی صرف نظر از دشواری کار در نهایت لباسی بسیار زیبا با تن خور عالی به شما ارائه می دهد.

بیش ازصد سال است که این سبک خیاطی در کشور ما رایج است و مورد استفاده بسیاری از افراد قرار گفته است.

از آنجا که این روش به سبک آلمانی است، طرفداران زیادی در ایران پیدا کرد. زیرا ایرانی‌ها و آلمانی ها دارای نژاد هم سان هستند. از اینرو، بسیاری از خیاط‌ها و مزون‌داران از این متد برای دوخت لباس های خود استفاده می کردند.

 

در ادامه با آکادمی مد و لباس پروفسور فیضی همراه باشید.

 

متد مولر چیست؟

 

متد خیاطی مولر، روشی محاسباتی!

 

در میان بهترین متدهای خیاطی، متد مولر نیز مانند متد خیاطی گرلاوین، دارای فرمول‌ها و اندازه‌گیری‌های زیادی است. ریزه کاری‌های فراوانی دارد و محاسباتی دارد که باید به ذهن سپرد تا توانست برای همه افراد الگو کشی انجام داد و لباس دوخت؛ برای داشتن تن‌خور زیبا در پایان کار لباس حتما باید پرو شود.

 

با گسترش زندگی ماشینی و با تغییر فرم بدن ایرانی‌ها، ایرادات اندامی هم چون چاقی و شکم داشتن بروز پیدا کرد. همین باعث شد ایرانی‌ها مجبور شوند در متد خیاطی مولر دست ببرند و قسمت هایی از آن را اصلاح کنند تا بتوانند لباس های فیت تن بدوزند.

 

هنوز هم بعد از گذشت بیش از ۱۰۰ سال، از این متد برای آموزش استفاده می‌شود. اما به دلیل پیچیدگی‌های محاسباتی و الگو‌کشی بسیار زمان‌بر، برخی از هنرجویان از یادگیری متد مولر دوری می‌کنند. اما هنوز هم افرادی هستند که از متد مولر استفاده می کنند و به این سبک خیاطی پایبند هستند. از نظر آن ها، هر قدر الگوکشی زمان‌بر باشد، کار بی‌نقص‌تر می شود و سرعت دوخت بالا می‌رود.

 

متد خیاطی مولر

 

نکات مهم در استفاده از متد مولر چیست؟

 

گفتیم متد مولر دارای محاسبات ریز و فرمول‌های فراوان است. ولی این نکته نباید فراموش شود که دیگر انواع متدهای خیاطی نیز محاسباتی مانند اندازه‌گیری دور سینه، دور کمر و دور باسن را دارند. این سه اندازه‌گیری بسیار مهم است و در همه متدهای خیاطی باید انجام شود.

 

اگر بخواهیم مولر را با دو متد کهن دیگر همچون گرلاوین و متریک مقایسه کنیم، روشی است که در الگوکشی پیچیده و زمان بر است. ولی مزیت متد خیاطی مولر این است که در نهایت لباسی بسیار زیبا و با تن‌خور عالی به شما ارائه می‌دهد.

 

نکته مهم دیگر، الگو کشی اندازه گیری تمام قد است. نکته قابل ذکر دیگر، کنترل کردن دور سینه، دور کمر و دور باسن است که بسیار مهم است. با این کنترل ها می توانیم الگویی بسازیم که منحصرا برای یک شخص باشد. کنترل کردن اندازه ها روی الگو به این معنی است که بعد از کشیدن الگو طبق متد مولر، خطوطی مثل سرشانه که قبلاً کشیده بودیم، مجدداً اندازه گیری کنیم و با اندازه مشتری مطابقت دهیم تا یکسان باشد.

اندازه گیری متد مولر

 

در غیر اینصورت یا سرشانه کوچک شده و آستین به سمت سرشانه کشیده می شود و یا سرشانه بزرگ بوده و آویزان می شود. حتی ممکن است سرشانه به سمت عقب یا جلو کشیده شود. کنترل کردن دور سینه نیز بسیار مهم است؛ زیرا عدم کنترل باعث تنگی و گشادی و یا حتی باعث بهم ریخته شدن حلقه می‌شود. به همین ترتیب، دور کمر و دور باسن را نیز کنترل می کنیم.

 

به طور کل، اگر به دنبال یادگیری این متد هستید، با تمرین و تکرار می‌توانید به فردی حرفه‌ای در این زمینه تبدیل شوید. پس می‌توان نتیجه گرفت بهترین متد خیاطی آن است که لباس حاصل از آن فیت تن باشد. حتی اگر الگوکشی آن وقت‌گیر باشد. هرچه الگو کشی دقیق و جزئی تر باشد، سرعت دوخت بالاتر رفته و لباس بی‌نقص‌تر خواهد بود.

 

نکات مهم در مورد متد مولر

 

متد تجاری مولر چیست؟

 

 متد مولر تجاری که یکی از صنایع دوخت و دوز تجاری است، بر مبنای سایزبندی کار می‌شود. به طور کلی، می توان آن را سبکی برای تولید کارهای انبوه دانست. متدهای شخصی دوزی برای تولیدات انبوه کارایی ندارند، چون الگوهای شخصی دوزی مختص به یک فرد است و نمی توان از آن برای عموم استفاده کرد.

 

متخصصان در این زمینه و با تسلطی که بر روی متد مولر دارند توانسته اند الگوهایی را آماده کنند که طبق اندازه های استاندارد باشد و قابل استفاده برای بیشتر افراد باشد. آن ها این الگوها را طبق سایزهای رایج مثل 38 _40 ارائه می کنند.

 

بعضی از سایزها نیز تحت عنوان کوچک، متوسط و بزرگ ارائه می شود. لباس هایی که طبق متد تجاری مولر دوخته می شوند، تن‌خور زیبایی دارند و به اصطلاح لباس به تن می خوابد. ولی این اتفاق در صورتی رخ می دهد که استایل یا فرم بدن فرد نرمال باشد. یعنی بالاتنه و پایین تنه متناسب داشته اندازه هایش با اندازه های متد همخوانی داشته باشد.

 

متد خیاطی مولر تجاری

 

امیدوارم از مطالعه این مطلب لذت برده باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا