نکاتی که باید در مورد متد گرلاوین بدانید!

نکاتی که باید در مورد متد گرلاوین بدانید!

متد خیاطی گرلاوین با فرمول‌ها و محاسبات خود، از کشور انگلستان به دنیای مد و لباس وارد شد و یکی از قدیمی ترین روش های خیاطی حرفه ای است که هنوز هم کاربرد دارد و در لیست محبوب ترین متد های خیاطی جای میگیرد. در متد گرلاوین پیشرفته، تغییراتی مانند پنس کنفور ماسیون ایجاد شد تا لباسِ حاصل فیت تن باشد.

 

گرلاوین از روش های خیاطی نام آشنا برای ایرانیان است. متدی که سالیان سال در زمینه آموزش و دوخت، همراه اساتید و آموزشگاه‌های خیاطی است. با اینکه برخی گرلاوین را منسوخ می‌دانند، اما این روش هنوز در برخی آموزشگاه‌ها و یا حتی دانشگاه‌ها تدریس می‌شود.

 

متد گرلاوین با وجود سادگی، پیچیدگی های خاص خود را دارد و آنچه در این متد اهمیت دارد اندازه گیر های دقیق می باشد. برای هنرجویانی که به تازگی وارد دنیای خیاطی می‌شوند، گرلاوین متد مناسبی است زیرا فهم آن آسان است، میزان دقت در این متد تناسب در اندازه گیری را افزایش داده و در نهایت لباس‌هایی که از این روش تهیه می شود خوش فرم و قابل قبول بوده.

 

متد گرلاوین چیست؟

 

انواع متدهای خیاطی مزایا و معایب خود را دارند. گرلاوین نیز از این قاعده مستثنی نیست. گرلاوین دنیای اندازه‌گیری‌ها، فرمول‌ها و محاسبات است، همین فرمول‌ها و محاسبه ها ممکن است کار را در ابتدا برای هنرجویان سخت جلوه دهد، ولی با کمی تمرین و تلاش این موضوع عادی می شود. با گذر زمان، تسلط شما به قدری می شود که می توانید در زمانی کوتاه، الگو کشی را انجام دهید. نکته قابل توجه در امر الگوکشی گرلاوین و همۀ متدها این است که هر قدر الگو دقیق و بی‌نقص باشد، نتیجه کار مطلوب‌تر خواهد شد. در نتیجه، لباسی که ارائه می شود فیت تن است.

 

در ادامه مطلب با آکادمی طراحی مد و لباس استاد کریم فیضی همراه باشید.

 

متد گرلاوین پیشرفته چیست؟

 

همانطور که گفته شد، متد گرلاوین مربوط به انگلستان است؛ پس طراحی آن بر اساس اندام انگلیسی‌ها صورت گرفته است. انگلیسی‌ها مردمانی با اندام کشیده هستند. با توجه به اینکه ایرانی‌ها در گذشته لاغر اندام بودند، متد خیاطی گرلاوین در ابتدا در ایران کاربرد خوبی داشت. اما الان به دلیل زندگی ماشینی و تغذیه نامناسب، چاقی و اضافه وزن تناسب اندام را از ایرانیان گرفته است. شکم‌های برآمده و ایرادات اندامی دیگرِ حاصل از چاقی، ما را برای استفاده از الگو گرلاوین محدود کرده است.

در اینجاست که موضوع متد گرلاوین پیشرفته یا گرلاوین اصلاح شده پیش می آید. اصلاحات ایجاد شده در این متد، باعث شد لباس های حاصل، با انحناهای بدن تطابق داشته و فیت تن باشند.

 

متد گرلاوین چیست؟

 

پنس کنفور ماسیون در گرلاوین پیشرفته

 

در الگوهای اصلی متد گرلاوین اصطلاحی به نام پنس کنفور ماسیون وجود نداشت، این اصطلاح در گرلاوین پیشرفته ارائه شد. پنس کنفور ماسیون، برجستگی قسمت سینه را زیباتر نشان می‌دهد. همچنین، در مورد لباس‌های مجلسی که لباس جذب بدن است، بیشتر استفاده می‌شود. دومین پنس اضافه شده به الگوی گرلاوین، پنس در قسمت سرشانه پشت است که باعث می‌شود در قسمت پشت، فاصله بین سرشانه تا کارور به خوبی روی تن بخوابد و در آن قسمت لباس پف نداشته باشد. این دومورد از اصلاحات الگو خیاطی گرلاوین است.

 

اصلاحاتی که در متد گرلاوین در خیاطی انجام شد، بسیار مفید بود و نواقص را جبران کرد. ایرادات دیگر نیز توسط اساتید هنگام الگوکشی، بر روی الگو برطرف می‌شود. وقتی لباس‌های مختلفی برای افراد مختلف و با اندام های مختلف بدوزید، تجربه زیادی کسب خواهید کرد. سپس خودتان می‌توانید به راحتی الگوها را اصلاح کنید.

به طور مثال، برای کسی که شکم برجسته بزرگ دارد روی الگو با پنس و یا ایجاد فضا، الگو را متعادل سازی می کنند تا مشکلی در نمای لباس پیش نیاید. بنابراین، می توان گفت متد گرلاوین اصلاح شده خوب است.

 

 

اندازه گیری متد گرلاوین

 

آموزش کشیدن الگو به روش گرلاوین چگونه است؟

 

برای کشیدن الگو به روش گرلاوین به چند اندازه گیری نیاز مندیم. البته اندازه‌گیری‌ها باید دقیق باشند. فردی که قرار است برای او لباس دوخته شود باید به راحتی مقابل ما بایستد؛ مثلاً خم یا خیلی صاف نباشد و حالت عادی داشته باشد و به لباسی که قرار است زیر لباس جدید بپوشد توجه داشته باشد به این جهت که لباس ضخیم سایز را افزایش می دهد.

 

برای شروع، ابتدا دور گردن را اندازه گیری می کنیم. سپس یک ششم دور گردن را منهای یک می کنیم و عدد بدست آمده را یادداشت می کنیم.

خط کارور با اندازه گیری فاصله بین دودست یعنی جایی که دست تمام می شود و به زیر بغل می رسد. یک چهارم دور سینه منهای یک و به اضافه یک برای خط سینه پشت و جلو لحاظ می شود ودر قسمت دورباسن نیز به همین شکل انجام می شود. دور کمر روی الگو کنترل می شود. قد بالا تنه نیز از گودی گلو تا قسمت کمر اندازه گیری می شود و قد بالاتنه پشت از اخرین مهره گردن تا کمر اندازه گیری می شود.

 

الگو کشی متد گرلاوین

 

اندازه سرشانه جایی است که گردن تمام می شود و به استخوان سرشانه می‌رسد. برای ساسون پشت، پس از جدا کردن دوسانت گودی کمر، فاصله را تقسیم بر سه و به اضافه سه می کنیم. نکته مهم طول کادر الگو قد بالاتنه به اضافه بلندی باسن است و عرض کادر نیز با دور باسن یا دور سینه یعنی هرکدام بزرگ تر بود کشیده می شود.

 

blank

 

برای آشنایی بیشتر با متدهای خیاطی پیشنهاد می کنم مقاله جدیدترین متدهای خیاطی را مطالعه کنید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا