نکات خیاطی

مهم ترین نکات خیاطی

خیاطی نیز مانند سایر کارها فوت وفن های مخصوص به خودش را دارد که با رعایت این نکات مهم و کلیدی در خیاطی می توانید به راحتی و حرفه ای خیاطی کنید. مهم ترین اصل در یاد گیری خیاطی علاقه، حوصله و سلیقه است با داشتن این 3 فاکتور و دانستن  اساسی ترین نکات خیاطی می توانید به راحتی هم برای خود و دیگران خیاطی کنید و بدون درد سر صاحب لباس های زیبا شوید که برایتان هم مقرون به صرفه است و هم لذت بخش. البته نا گفته نماند انتخاب اکادمی آموزش خیاطی بسیار مهم است، مکانی که به راحتی نکات آموزشی را در اختیارتان بگذارد.

نکته مهم دیگر این است که با دانستن نکات مهم و کلیدی در خیاطی کار شما آسان می شود ولی اگر این نکات را با تجهیزات خوب نیز همراه کنید چند قدم به حرفه ای شدن نزدیک می شوید. چرخ خیاطی و چرخ سردوز و اتو که کار با آن ها برایتان راحت باشد کمک شایانی به دوخت و دوز شما می کند.

 

در ادامه با آکادمی طراحی دوخت و لباس پروفسور کریم فیضی همراه باشید.

نکات خیاطی

 

نکات مهم و کلیدی در خیاطی و دوخت

در همان ابتدای آموزش دوخت و خیاطی سعی کنید نکات مهم خیاطی را رعایت کنید تا بتوانید سرعت عمل خود را بالا ببرید و بازدهی کار خود را افزایش دهید. از جمله مهم ترین نکات خیاطی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. اندازه گیری بسیار مهم است سعی کنید اندازه های فرد را به درستی بگیرید.
 2. الگو کشی اول از همه کاغذ الگو هارا مرتب و صاف کنید که هیچ چروکی نداشته باشد.
 3. دقت کنید که با بزرگترین قسمت بدن اندازه گیری کنید، یعنی دور باسن .
 4. حتما در پایان کار کنترل ها را انجام دهید تا لباس تنگ نشود.
 5. در بخش برش یادتان باشد پارچه های نخی را چند ساعت در آب خیس کنید تا آبرفتشان انجام شود و بعد برش بزنید.
 6. دقت کنید الگو ها روی راه پارچه برش بخورد.
 7. روی پارچه جای کمر ،سینه ،باسن ،ونقاطی که به هم وصل می شوند را مشخص کنید.
 8. در زمان چسباندن لایی مراقب باشید پارچه کش نیاید اتو را روی لایی چسب گذاشته و بردارید هیچ وقت اتو را روی لایی چسب نکشید.
 9. در مرحله دوخت با چرخ حتما سوزن مناسب پارچه را انتخاب کنید سوزن شماره 14 برای پارچه های معمولی سوزن شماره 11 پارچه های نازک و کشی سوزن شماره 16 برای پارچه های ضخیم است.
 10. هر دوختی که انجام می دهید فورا اتو کاری کنید.
 11. اتو سرد را فراموش نکنید کمک خیلی زیادی به زیبایی دوخت ها می کند.
 12. حین اتو کردن سعی کنید از پارچه نمدار استفاده کنید، با استفاده از پارچه نمدار هم روی لباس برق نمی افتد وهم درزها به خوبی اتو می شوند.
 13. حتما مخزن اتو را با آب و سرکه پر کنید تا رسوبات ناشی از آب اتو را از بین ببرد تا روی لباس لکه جا نگذارد.

نکات مهم خیاطی

نکاتی در رابطه با اشتباهات رایج خیاطی

هنگام خیاطی ممکن است خطاها و اشتباهاتی رخ دهد که پس از پایان کار جبران ناپذیر باشند لذا بهتر است با داشتن اطلاعات درباره ی اشتباهات مرسوم خیاطی از وقوع آنها جلوگیری کرد

 • جا دکمه در لباس خانم ها در سمت راست است ولی جادکمه در لباس اقایان در سمت چپ است، گاها این موارد باهم اشتباه می شود.
 • در بسیاری از موارد شاهد این موضوع هستیم که رد جای دوخت روی پارچه مشاهده می شود. برای جلوگیری از این موضع زیر جای دوخت اضافی تکه ی کاغذ بگذارید و اتو کنید این گونه دیگر رد قسمت های اضافی روی پارچه مشخص نمی شود.
 • برای باز کردن جا دکمه ها به هر دوطرف سوزن بزنید تا زیاد باز نشوند. یکی از نکات مهم و کلیدی در خیاطی همین است، جای دکمه بیش از اندازه باز می شود ویا گاهی موقع باز کردن جا دکمه به پارچه لباس آسیب می رسد.
 •  چرت زدن به جای دوخت ها سعی کنید به زاپاس ها چرت نزنید تا در مواقع ضروری بتوانید از آن ها استفاده کنید.
 • بعضی مواقع در مدل های فون و یا کلوش در قسمت پهلو افتادگی وآویزان بودن مشاهده می کنیم در این مواقع در قسمت پهلوها دوسانت بالا بروید و به انتهای خط مرکزی ساسون وصل کنید مانع افتادگی می شود.
 • تمیز بودن داخل لباس هم مهم است، ولی بعضی از خیاطان این نکته را فراموش می کنند، حین سردوز زدن دقت کنید روی دوخت سردوز در قسمت روی پارچه بیفتد تا وقتی درز ها باز شد زیبا دیده شود. و یا با دوخت نوار اریب کار را تمیز ترکنید. ولی حواستان باشد همه جای پارچه به یک اندازه دیده شود.

با رعایت اساسی ترین نکات خیاطی به راحتی و بدون نقص خیاطی کنید، امیدوارم ازمطالعه این مطلب لذت برده باشید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا